“Sıkıcı Bir Dünya İstemiyoruz” Talebine MEB Engeli

“Sıkıcı Bir Dünya İstemiyoruz” Talebine MEB Engeli

Kaynak: bianet.org

Milli Eğitim Bakanlığı, okullarda Uçurtma Çocuk Dergisi’nin internet adresine erişimi engelledi. Dergiden yapılan açıklamayla, bu çabalara karşı en çok çocuklara güvenildiği ifade edildi.

Kaynak: bianet.org
Kaynak: bianet.org

Ülkemizde çocuk ve hak odaklı yayıncılık faaliyeti yürüten öznelerden biri olan Uçurtma Çocuk Dergisi, Milli Eğitim Bakanlığı engeliyle karşılaştı. “Sıkıcı bir dünya istemiyoruz” sloganıyla yayın hayatına başlayan Uçurtma Çocuk Dergisinin internet adresine erişimin engellendiği, dergi abonesi bir kişinin okuldaki bilgisayar ile siteye girmek isterken “Bu siteye erişim, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, güvenlik politikası gereğince kapatılmıştır” yazısıyla karşılaşmasıyla anlaşıldı.

Bakanlıktan konuya dair henüz bir açıklama gelmezken, dergiden yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Her ayın ilk haftası çıkardığımız “Uçurtma Çocuk Dergisi”nin ilk sayısı olan Nisan’da “işimiz gücümüz bahar bahçe”, Mayıs’ta “herkes eşit herkes farklı” idi. Haziran sayısının teması ise çocuk oyunları üzerineydi.

Uçurtma olarak ilk sayısında çocuklara verdiğimiz ‘Bu dergide sıkıcı olan hiçbir şeye yer yok’ sözünü tutmaya devam ediyoruz. MEB’in siteyi engelleme gerekçesini ise merak ediyoruz.

Uçurtma, çocuk olmanın tüm güzellikleri ve zorluklarıyla ülkenin dört bir tarafında renkleri, sesleri, dilleri birbirinden farklı, hakları aynı olan binlerce çocuğa ulaşmak için yola çıktı.

MEB’in çocuklara ulaşmamızı engellemeye çalışmasına karşı en çok çocuklara güveniyoruz. Çocuklar bize çocuk parklarında düzenleyeceğimiz şenliklerden, kitap fuarlarından, yaz okullarından, uçurtma festivallerinden, kukla şenliklerinden ulaşacaklardır.”

Bianet.org’un Çocuk Hakları Editörü Yüce Yöney ise yaptığı haberde siteye Milli Eğitim Bakanlığı altyapılı olmayan özel okulların bilgisayarlarından erişilebildiğini aktardı.

 

YORUM YOK

Cevap Yazın